Moda i trendy w pokryciach dachowych

Płynne przejścia z dachu na fasadę

Miłośnicy prostych linii i kształtów z pewnością będą zadowoleni z obecnych trendów. Nowoczesny styl budynku ma prostą formę podstawową z raczej płaskim spadzistym dachem i jednorodną powłoką zewnętrzną. W szczegółach oznacza to zlicowany plan dachu bez widocznych nadbudówek z płynnym przejściem między dachem a fasadą z wykorzystaniem dachówek płaskich. Pozostałe elementy dachu takie jak orynnowanie są dyskretnie ukryte.

 

Kontrastowe kombinacje materiałów

Współcześnie tradycyjne materiały budowlane, takie jak drewno czy cegła, spotykają się z nowoczesnym materiałem, jakim jest aluminium i stal. Ciepłe kolory i porowate powierzchnie sąsiadują więc z gładkim, szlachetnym i estetycznym metalem. Przyciągające uwagę nowoczesne wzory i efekty można uzyskać nie tylko dzięki fakturze powierzchni materiału, ale również poprzez wybór kontrastujących kolorów.

 

Artystyczne ukształtowanie dachu wieloma elementami architektonicznymi

Dla najbardziej śmiałych projektantów pokrycie dachowe może być użyte do stworzenia prawdziwych dzieł sztuki o spektakularnym wyglądzie i długiej żywotności. Dzięki mocnym krawędziom, minimalizmowi, imponującym zaokrągleniom i jednocześnie dużym powierzchniom powstają obiekty dostosowane do indywidualnych potrzeb, które idealnie wpisuje się we współczesne trendy. Niektóre rodzaje pokrycia takie jak blacha na rąbek to bardzo uniwersalne i pomocne narzędzie w projektowaniu nowoczesnych zabudowań. Współczesny język designu zachwyca perfekcyjnie rozmieszczoną aluminiową obudową.

Oczywiście nie można pominąć otoczenia, sąsiednich domów i innych okoliczności, które wpływają na projekt architektoniczny. Nowoczesna architektura powinna dobrze wpisywać się w lokalny krajobraz i uwzględniać cechy regionalne. Kształt i kolor dachu jest często ważnym elementem projektu i nie zawsze musi być on bardzo nowoczesny.

Tradycyjne i sprawdzone elementy można również zrealizować i zainscenizować przy użyciu współczesnych materiałów i technik, tym bardziej jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań.

 

Jaśniejsze kolory

Minęły już czasy nudnych i ciemnych gontów czy jaskrawo kolorowych pokryć z blachy. Podczas gdy te kolory nigdy nie stracą popularności całkowicie, można się spodziewać, że coraz więcej właścicieli domów zwróci się ku jaśniejszym kolorom pokryć dachowych, niezależnie od materiału, który wybiorą.

Kolory takie jak miękkie zielenie, cieplejsze brązy, beże, zgaszone biele i taupe to jedne z wielu możliwości jasnych kolorów pokryć dachowych. Jasny kolor dachu ma wiele zalet. Posiadanie dachu w jaśniejszym kolorze może pomóc stworzyć łagodniejszy wygląd zewnętrzny domu. Może również pomóc w utrzymaniu chłodniejszej temperatury w ciepłe miesiące.

 

Popularność metalu

Metalowe pokrycia dachowe, choć istnieją już od jakiegoś czasu, mogą doczekać się jeszcze większego wzięcia w 2021 roku. Blachodachówka klasyczna to materiał, który zawsze będzie wyglądać schludnie, elegancko i na czasie. Może również śmiało naśladować dachówkę ceramiczną.

Metal jest trwałym materiałem, który wytrzymuje znacznie dłużej niż inne opcje pokryć dachowych. Metalowe pokrycie będzie zapewnia również więcej dodatkowej izolacji domu, utrzymując stałą temperaturę zarówno w miesiącach zimowych i letnich, co ma także wpływ na oszczędność w dłuższej perspektywie.

 

Panele słoneczne do pokryć dachowych

Z całą pewnością, jednym z trendów w branży dachowej, który będzie coraz bardziej widoczny są solarne pokrycie dachowe. Oprócz tego, że dzisiejsze panele słoneczne są niezwykle atrakcyjne i bardziej trwałe, są one również bardziej przystępne cenowo. Panele słoneczne nadal chronią Twój dom i dach, a jednocześnie mają dodatkową zaletę – są bardzo energooszczędne i pozwalają zaoszczędzić więcej pieniędzy na rachunkach za prąd.