Planujesz remont dachu? Jak się przygotować? Na co zwrócić uwagę? Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Trzy najważniejsze kwestie przed.

1. Pomiary i wybór.

Pierwszą, niezwykle istotną kwestią, nad którą należy się pochylić, jest odpowiednie zmierzenie powierzchni zadaszenia. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci braku lub nadmiaru materiałów budowlanych, złe wrażenia estetyczne, bądź brak satysfakcji z funkcjonalności nowego pokrycia dachu. Obok tego, nieco trywialnego, ale ekstremalnie ważnego zagadnienia, należy postawić wybór odpowiedniego materiału, który posłuży nam za przykrycie dachowe. Jakie rodzaje możemy znaleźć na rynku?

2. Demontaż starego dachu.

Do tych czynności zawsze warto wynająć grupę fachowców (dekarzy), którzy sprawnie i szybko usuną stare pokrycie dachu budynku. Należy pochylić się też nad wynajęciem specjalnego kontenera wielkogabarytowego oraz zabezpieczyć miejsce remontu, przed wejściem osób niepowołanych, aby uniknąć wypadku. Zdejmuje się poprzednie pokrycie dachu, bez względu na to czy jest to dachówka, blachodachówka czy papa, choć demontaż tej trzeciej jest o wiele droższy.

3. Oględziny, naprawa i konserwacja więźby

Specjaliści po zdjęciu starej dachówki, powinni sprawdzić czy konstrukcja dachu nie wymaga naprawy. Tutaj może pomóc cieśla. Można również zastosować kilka zabiegów, które pomogą utrzymać więźbę w dobrej kondycji np. ponowna impregnacja która zabezpieczy drzewo przed szkodnikami, grzybami. W trakcie remontu należy również wymienić hydroizolację oraz wymienić rynny na nowe – rynny plastikowe (PVC) lub rynny stalowe które są na pewno trwalsze. W tym momencie, warto pomyśleć nad dodatkową, ewentualną izolacją cieplną pokrycia dachu, która może solidnie obniżyć kwotę na rachunku za ogrzewanie.