Trzy najważniejsze kwestie przed.
1. Pomiary i wybór.
Pierwszą, niezwykle istotną kwestią, nad którą należy się pochylić, jest odpowiednie zmierzenie powierzchni zadaszenia. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci braku lub nadmiaru materiałów budowlanych, złe wrażenia estetyczne, bądź brak satysfakcji z funkcjonalności nowego pokrycia dachu. Obok tego, nieco trywialnego, ale ekstremalnie ważnego zagadnienia, należy postawić wybór odpowiedniego materiału, który posłuży nam za przykrycie dachowe. Jakie rodzaje możemy znaleźć na rynku?
- Blachodachówka lub blacha trapezowa - prawdopodobnie najtańsza i jedna z najpowszechniejszych opcji poszycia. Blachodachówka dostępna jest w modułach (jeden lub dwa moduły) lub cięta na wymiar. Jest to blacha profilowana (choć zdarzają się jeszcze całkowicie płaskie np. blacha na rąbek), która zbudowana jest z rdzenia stalowego, warstw zabezpieczających w tym cynku oraz ochronnej powłoki lakierniczej. Do plusów tego rozwiązania należy zaliczyć prosty montaż, niską cenę, szeroki wachlarz kolorystyczny i rozmiarowy, bardzo długa żywotność, wysoką elastyczność czy niewielką wagę. Dodatkowo można zamontować okna dachowego oraz wiele innych dodatków takich jak śniegołapy czy kominki wentylacyjne.
Rzadziej wykorzystywaną opcją, zwłaszcza w budownictwie mieszkań i domów są blachy trapezowe. Podobnie jak blachodachówka, są wykonane z metalowego rdzenia, pokrytego powłokami ochronnymi. Sprzedawana jest w odcinkach w dowolnych długościach – do 15 mb.
- Dachówka Ceramiczna - najpopularniejsze i najbardziej doceniane pokrycie dachowe, stosowane od wieków, o różnych kształtach i kolorach, Takie dachówki powstają z gliny, wypalanej w piecach, w wysokiej temperaturze, co nadaje im dużą odporność i żywotność. Materiał ten jest praktycznie całkowicie odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz bardzo łatwo wymienić te elementy dachu, które uległy zniszczeniu, bez konieczności ingerencji w większe powierzchnie zadaszenia. Ogromną zaletą są cechy estetyczne takiego rozwiązania - dach, pokryty dachówką ceramiczną, wygląda zwykle bardzo schludnie i ładnie. Do minusów należy zaliczyć wysoką cenę tego pokrycia, spory ciężar, który wymaga bardzo solidnej więźby dachowej oraz stosunkowo skomplikowany montaż. Niezbędne do montażu dachówki są akcesoria dachowe: grzebienie okapowe, spinki dachowe, klamry do gąsiorów, kosze dachowe.
- Dachówka betonowa (cementowa) – wykonywana jest z zaprawy cementowej uzyskanej z kruszywa kwarcowego, cementu portlandzkiego oraz pigmentów na bazie tlenków żelaza.
- Papa - wykorzystywana najczęściej na dachach płaskich w blokach mieszkalnych oraz na niektórych domach jednorodzinnych, papa jest bardzo popularną i niesamowicie znanym, choć mało estetycznym sposobem pokrycia dachu. Nie jest ona ciężka w montażu, a jej cena również nie jest zbyt wygórowana.
2. Demontaż starego dachu.
Do tych czynności zawsze warto wynająć grupę fachowców (dekarzy), którzy sprawnie i szybko usuną stare pokrycie dachu budynku. Należy pochylić się też nad wynajęciem specjalnego kontenera wielkogabarytowego oraz zabezpieczyć miejsce remontu, przed wejściem osób niepowołanych, aby uniknąć wypadku. Zdejmuje się poprzednie pokrycie dachu, bez względu na to czy jest to dachówka, blachodachówka czy papa, choć demontaż tej trzeciej jest o wiele droższy.
3. Oględziny, naprawa i konserwacja więźby
Specjaliści po zdjęciu starej dachówki, powinni sprawdzić czy konstrukcja dachu nie wymaga naprawy. Tutaj może pomóc cieśla. Można również zastosować kilka zabiegów, które pomogą utrzymać więźbę w dobrej kondycji np. ponowna impregnacja która zabezpieczy drzewo przed szkodnikami, grzybami. W trakcie remontu należy również wymienić hydroizolację oraz wymienić rynny na nowe – rynny plastikowe (PVC) lub rynny stalowe które są na pewno trwalsze. W tym momencie, warto pomyśleć nad dodatkową, ewentualną izolacją cieplną pokrycia dachu, która może solidnie obniżyć kwotę na rachunku za ogrzewanie.